Алкохолна зависимост
Зависимостта към алкохол ( често се нарича алкохолизъм) е състояние при което са налице проблеми с контролиране на консумацията, колечството и продължителната употребата на алкохол. Нездравословната употреба на алкохол включва всяка употреба на алкохол, която излага на риск Вашето здраве, безопасност и причинява проблеми на Вашето семейство. Ако консумирането на алкохол е често и в големи количества вероятно имате зависимост към употребата на алкохол. Зависимостта може да варира – лека, умерена и тежка в зависимост от броя на симптомите които изпитвате. Въпреки това, дори леко разстройство може да ескалира и да доведе до сериозни проблеми, така че ранното лечение е важно.
Признаците и симптомите могат да включват:
- Неспособност да ограничите количеството на алкохол, което пиете.
- Искате да намалите количеството и правите неуспешни опити да го направите.
- Пиете често, чуествате се зле след употребата на алкохол.
- Чувствате силно желание да пиете алкохол.
- Не спявате да свършите основни задължения на работа, училище или вкъщи поради многократна употреба на алкохол.
- Продължавате да употребявате алкохол, въпреки че знаете, че причинява физически, социални или междуличностни проблеми.
- Нямате желание за работа, социални дейности и хобита.
- Използвате алкохол в ситуации, в които това не е безопасно, като например при шофиране или плуване.
- Развиване на резистентност* към алкохола, така че се нуждаете от повече, за да почувствате ефекта му или имате намален ефект от същото количество.
- Изпитвате симптоми на липсата на алкохол – като гадене, изпотяване и треперене( когато не пиете).
- Спиране на употребата на алкохол може да включва периоди на алкохолна интоксикация и симптоми на липса.
- Интоксикацията с алкохол причинява проблеми в поведението и ментални промени. Те могат да включват неподходящо поведение, нестабилно настроение, нарушена преценка, заваляна реч, липса на концентрация или памет и лоша координация.
- Можете също така да имате периоди, наречени „затъмнения“, в които не помните събития.
Много високите нива на алкохол в кръвта могат да доведат до кома или дори смърт. Абстинентна криза при спиране на алкохол може да се случи, когато употребата на алкохол е била тежка и продължителна и след това е спряна или значително намалена. Тя може да се прояви в рамките на няколко часа до четири или пет дни по-късно. Признаците и симптомите включват потене, учестено сърцебиене, тремор на ръцете, проблеми със съня, гадене и повръщане, халюцинации, неспокойствие и възбуда, безпокойство и понякога припадъци. Симптомите могат да бъдат достатъчно тежки, за да нарушат способността ви да работите на работното място и/или да причинят проблеми в смейството.
Алкохолната зависимост е свързана с изменения в мозъка и е определяна като синдром на алкохолна зависимост, най-често се обяснява с честа и прекомерна консумация на алкохол.
Депресия и зависимост към веществa: причина, последствие, коморбидност или случайност
Депресивните разстройства често съпътстват зависимостта към психоактивни вещества. Някои изследвания сочат, че депресивните разстройства се явяват предиктор за зависимост към вещества и предшестват самата зависимост.
Според други изследвания връзката е противоположна – депресивните разстройства се появяват вследствие на злоупотреба с вещества.
Третият обяснителен модел се основава върху тезата, че между депресията и зависимостта към вещества няма каузална връзка и че тези две разстройства са причинени от някакъв общ „трети“ фактор“.
В заключение са отправени препоръки за бъдещи по-широки изследвания на връзката между депресията и зависимостта към вещества с цел повишаване на ефективността на превенцията и терапията на тези две разстройства.
източник: Valkov_Petar_T105
източник: А А. Лукова / Клиника по токсикология, МБАЛСМ „Пирогов” – София